״העיתון״ הוא ניוזלטר חברתי-כלכלי חינמי שנשלח במייל לקוראים מדי ערב עם הכותרות הכי חשובות ומעניינות שעלו ברשת ולצידן הצעות לדרכים להשפיע על המציאות. העיתון פועל על פי סטנדרטים עיתונאיים וללא מטרות רווח או תחרות (גיליון לדוגמה).

מטרות העיתון הן לסייע בהפצה של תוכן עיתונאי איכותי והצבתו בתוך הקשר רחב ולעודד מעורבות קהילתית ועשייה חברתית. "העיתון" נוסד על ידי "התנועה לעיתונות ציבורית" והוא מופעל בשיתוף עם עמותת "קהילה" והמכללה החברתית-כלכלית.

See this page in English

התנועה לעיתונות ציבורית היא תנועה חברתית שהוקמה על רקע המשבר באמון של הציבור בעיתונות - משבר שמקשה על העיתונות לבצע את תפקידה הציבורי ולשרת את הציבור. התנועה לעיתונות ציבורית פועלת כעמותה ללא כוונת רווח, שמטרתה לייצר עיתונות איכותית ששייכת לציבור, משרתת רק את הציבור ומערבת את הציבור בעשייה.

התנועה אינה מקדמת תפיסת עולם מסוימת, אלא מנסה לכונן שותפות בין בני אדם מרקעים שונים ועם תפיסות עולם שונות כדי לייצר יחד דיון ציבורי בריא יותר, שמבוסס על עובדות ולא רק על דעות ונותן לציבור כלים להבין את המציאות וגם להשפיע עליה.

הפרויקט הראשון של התנועה הוא הניוזלטר "העיתון".

המייסדים
יואב_חדש
יואב ריבק

שימש בין היתר ראש מערכת החדשות במעריב וראש דסק חדשות בהארץ, ערך את תוכנית האקטואליה "מדברים על זה" בערוץ 2 ועורך באתר הבינלאומי "אל-מוניטור". ממקימי ארגון העיתונאים וחבר במזכירות שלו גם כיום.

יאיר_חדש
יאיר טרצ'יצקי

ערך בהארץ ובמעריב, הקים את ערוץ חברה באתר nrg, ערך את התוכנית החברתית "יהיה בסדר" בגלי צה"ל וכתב עבור ידיעות אחרונות, גלובס והעין השביעית. מכהן כיו"ר ארגון העיתונאים וחבר בנשיאות מועצת העיתונות.

המימון

התנועה לעיתונות ציבורית הציבה לעצמה כיעד ש-70 אחוז מהמימון של הפעילות, לכל הפחות, יגיע מהציבור, וזאת כדי לא לייצר תלות בשום מוקד כוח.

אלא אם יצוין אחרת מפורשות, לאף גורם שותף או תורם אין מעורבות בתכני העיתון או בשיקול הדעת העריכתי. העשייה העיתונאית כולה היא באחריות התנועה לעיתונות ציבורית, מונעת משיקולים עיתונאיים בלבד וכפופה לתקנון האתיקה של מועצת העיתונות.

כדי להתניע את הפעילות, התנועה מתבססת כרגע על השקעה של המייסדים, על סיוע משותפינו לדרך - מעמותת ״קהילה״ ומהמכללה החברתית-כלכלית - ועל כמה תרומות משמעותיות בכסף ובשווה כסף.

תרומות מקוראים (מתחת ל-20 אלף שקל לתורם): 20,571 שקלים.
הקרן החדשה לישראל: שני מענקים בסכום כולל של 45.5 אלף שקלים למכללה החברתית-כלכלית לצורך הפעלת ״העיתון״.
אבנר סטפק: תרומה בסך 20 אלף שקלים לעמותת ״קהילה״ לצורך הפעלת ״העיתון״.
שתיל: ייעוץ ארגוני ופיתוח משאבים.
עו״ד אלעד מן: ייעוץ משפטי ללא תמורה.
שטיינמץ עמינח ושות רואי חשבון: תרומה בשווי של 12 אלף שקל לצורך הכנת דוחות שנתיים וייצוג מול רשויות המס.
Activetrail: שירותי דיוור והפצת הניוזלטר ללא תמורה.
The Studio: עיצוב לוגואים ללא תמורה.

צרו קשר
contact@itonut.org.il
פקס: 153523112162